Poradnia rodzinna

w godz. 8.30 - 12.30

tel. 535-854-255

Wspomóż nas

Zachęcamy do przekazywania 1% podatku na CARITAS DIECEZJI LEGNICKIEJ - numer KRS: 0000221535 z dopiskiem "Parafia Św. Michała Archanioła w Polkowicach".

Odwiedź nas

Facebook_logo twitterk_logo flickr_logo

yt_logo

GRUZJA – ARMENIA, Pielgrzymka 1-13.09.2020r.

GRUZJA – ARMENIA

Termin: 01 – 13.09.2020r.

I DZIEŃ – WARSZAWA – TBILISI
Przelot na trasie Warszawa – Tbilisi (wylot w późnych godzinach wieczornych).

II DZIEŃ – TBILISI
Lądowanie w Tbilisi. Zakwaterowanie. Śniadanie. Tbilisi – kościół Matheki – w miejscu dawnego kompleksu pałacowego, z relikwiami gruzińskiej męczennicy Szuszanik, katedra Sioni – centrum życia religijnego Gruzinów, z relikwią krzyża św. Nino, synagoga, carskie łaźnie, pomnik Matki Gruzji, Muzeum Narodowe. Nocleg w Tbilisi.

III DZIEŃ – DAVID GAREJI – BODBE
David Gareji – kompleks klasztorny z VI wieku, na półpustynnych stokach góry Gareji – założony przez trzynastu mnichów syryjskich – przez wieki potężny ośrodek życia monastycznego. Bodbe – klasztor z IX wieku, modlitwa przy grobie patronki Gruzji – św. Nino. Nocleg w Tbilisi.

IV DZIEŃ – MTSKHETA – KUTAISI
Mtskheta – starożytna stolica i obecne centrum religijne Gruzji – świątynia Svetitskhoveli – miejsce koronacji i pochówku gruzińskich monarchów, klasztor Jvari z VI wieku, pierwowzór dla wielu gruzińskich świątyń. Kutaisi – XI – wieczna katedra Wniebowzięcia NMP, zwana Bagrati – od imienia króla Bagrata III. Nocleg w Kutaisi.

V DZIEŃ – KUTAISI – BATUMI
Kutaisi – monastyr Gelati – ufundowany przez króla Dawida Budowniczego na początku XII wieku. Przejazd do Batumi. Nocleg

VI DZIEŃ – BATUMI
Całodzienny wypoczynek nad Morzem Czarnym. Nocleg.

VII DZIEŃ – BATUMI – BORJOMI – AKHALTSIKHE
Borjomi – miasto uzdrowiskowe, słynie z przemysłu wód mineralnych (który jest obecnie numerem jeden gruzińskiego eksportu) – wizyta w borjomskim parku, degustacja wód mineralnych. Akhaltsikhe – zrekonstruowany zamek Rabat, uważany za symbol tolerancji religijnej – zbudowano w nim obok siebie kościół, meczet, synagogę. Nocleg w Akhaltsikhe.

VIII DZIEŃ – VARDZIA – GRANICA GRUZJA/ ARMENIA – ERYWAŃ
Vardzia – malowniczy kompleks skalnego miasta, niegdyś 13 – piętrowego, zbudowanego w XII wieku, za czasów królowej Tamary. Kompleks składał się z 3 tysięcy jaskiń i mógł
pomieścić 50 tysięcy osób. Artystycznie zdobione pokoje połączone ze sobą wykutymi w skale korytarzami, piękne freski na ścianach cerkwi, fragmenty sieci tuneli, schodów i systemu wodno-kanalizacyjnego. Przez lata Vardzia była jednym z głównych ośrodków kulturalno-religijnych monarchii gruzińskiej. Przekroczenie granicy z Armenią. Nocleg w Erywaniu.

IX DZIEŃ – GEGHARD – GARNI – ERYWAŃ
Geghard – kompleks Monastyru Świętej Włóczni – jedno z najwspanialszych dzieł architektury ormiańskiej – wpisany na listę UNESCO – wspaniałe chaczkary, kaplice i cele eremitów wykute w litej skale. Garni – hellenistyczna świątynia Mitry – irańskiego boga słońca oraz łaźnia z mozaiką bóstw morskich. Matenadaran – skarbnica tradycji narodowej – biblioteka z najcenniejszymi manuskryptami kraju, m.in. pierwszą kopią Biblii w języku ormiańskim, katedra św. Grzegorza Oświeciciela, pomnik Matki Armenii. Nocleg w Erywaniu.

X DZIEŃ – KHOR VIRAP – NORAVANK
Khor Virap – klasztor „głębokiej studni” – zbudowany w miejscu, gdzie więziony był św. Grzegorz Oświeciciel. Spojrzenie na świętą górę Ormian (położoną po stronie tureckiej) – Ararat, na której zgodnie z tradycją biblijną osiadła Arka Noego. Noravank – monastyr z początku XIII wieku, zbudowany na progu skalnym, w głębokim kanonie rzeki Amaghu, kościoły NMP i św. Jana Chrzciciela, kaplica św. Grzegorza Oświeciciela. Nocleg w Erywaniu.

XI DZIEŃ – ECZMIADZYN – ZVARTNOTS
Eczmiadzyn – serce Kościoła Ormiańskiego i siedziba Patriarchy – według tradycji właśnie tu św. Grzegorzowi Oświecicielowi ukazał się Chrystus i uderzył złotym młotem w miejsce, gdzie miał stanąć nowy kościół. Stąd nazwa Eczmiadzyn – miejsce, gdzie zstąpił Jednorodzony. Budowlę zaczęto wznosić na początku IV wieku na fundamentach pogańskiej świątyni. Zvartnots – ruiny świątyni i pałacu, wpisane na listę UNESCO. Nocleg w Erywaniu.

XII DZIEŃ – JEZIORO SEWAN – ERYWAŃ
Przejazd nad jezioro Sewan. Klasztor Sewanawanko. Powrót do Erywania. Wizyta w wytwórni koniaku „Ararat”. Degustacja koniaku i możliwość zakupu. Nocleg w Erywaniu.

XIII DZIEŃ – ERYWAŃ – WARSZAWA
Przelot na trasie Erywań – Warszawa (wylot we wczesnych godzinach porannych).

Organizator zastrzega sobie możliwość zmiany kolejności zwiedzania

CENA:

2300 PLN + 975 USD – dla grupy liczącej 20 – 24 osób

2250 PLN + 915 USD – dla grupy liczącej 25 – 29 osób

2200 PLN + 875 USD – dla grupy liczącej 30 – 34 osób

2150 PLN + 845 USD – dla grupy liczącej 35 – 39 osób

2100 PLN + 820 USD – dla grupy liczącej 40 – 44 osób

2100 PLN + 800 USD – dla grupy liczącej min. 45 osób

CENA ZAWIERA:
– przelot na trasie Warszawa – Tbilisi oraz Erywań – Warszawa
– 12 noclegów w hotelach 3* /pokoje dwuosobowe, dopłata do pokoju jednoosobowego 280 USD/
– wyżywienie 2 razy dziennie /11 x śniadanie, 11 x obiadokolacja/