Kancelaria parafialna

kancelaria

przejdź do kancelarii

Godziny otwarcia:

 • Piątek
 • godz. 10.00 - 12.00
 • godz. 15.00 - 17.00
 • Sobota
 • godz. 10.00 - 12.00

Telefon kontaktowy:

(76) 845-14-37

kom. 605 652 173

w sprawach pilnych

po wieczornej Mszy Św.

5 kwietnia 2020r. Niedziela Palmowa

 1. Z powodu epidemii w Polsce zostały podjęte ograniczenia dotyczące zgromadzeń liturgicznych. Pragniemy powiedzieć bardzo wyraźnie i zapewnić wszystkich, że dla nas księży sytuacja w której są narzucone ograniczenia na Mszy św. jest bardzo bolesna, podobnie jak dla wszystkich wiernych. Nigdy w życiu nie mieliśmy do czynienia z taką sytuacją. Próba komentowania przez niektórych parafian tej sprawy, jakoby księża zabraniają się modlić w kościele jest nieprawdziwa. Kościół św. Barbary jest nieustannie otwarty. Msze św. odbywają się w normalnym porządku. Jesteśmy zawsze przy ołtarzu nawet bez obecności wielu wiernych myśląc i modląc się za wszystkich. W piątek odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu cały dzień oraz całą noc z piątku na sobotę. Codziennie o godz. 20.30 prowadzimy modlitwę różańcową transmitowaną przez Facebook na stronie parafialnej. Podobnie będzie można adorować Jezusa podczas Triduum Paschalnego. Dziękujemy wszystkim, którzy włączają się do tej modlitwy. Wydaje się, że niektóre osoby nie rozumieją sensu tych ograniczeń. Wystarczy obejrzeć wiadomości i uświadomić sobie rzeczywistą skalę zagrożenia i tragedię, która dotyka Włochy, Hiszpanię oraz inne kraje? W tej trudnej sytuacji, wcześniej niespotykanej, prosimy wszystkich parafian o cierpliwość i pokorne przyjęcie radykalnych ograniczeń zgromadzeń liturgicznych, określonych przez władze państwowe i kościelne, które mają ostatecznie prowadzić do opanowania epidemii. W Mszy św. może uczestniczyć tylko 5 osób, pierwszeństwo mają osoby, które zamówiły intencję mszalną. Trzeba to zrozumieć. Dobrowolna akceptacja tych ograniczeń, jest tak naprawdę sprawdzianem dojrzałości naszej wiary i odpowiedzialności za bliźniego. Biskupi wypowiedzieli się bardzo wyraźnie i jednoznacznie, że nieobecność na Mszy św. w takiej sytuacji, nawet podczas świąt, nie pociąga za sobą winy i grzechu. Jesteśmy natomiast wezwani do uczestnictwa duchowego dzięki transmisjom TV oraz transmisjom prowadzonym na stronach Facebook na stronie parafialnej. Chcemy zaprosić wszystkich parafian do udziału w Triduum Paschalnym transmitowanym z kościoła św. Michała w Polkowicach. Chcemy razem z Wami przeżywać te największe święta wiary, ale inaczej niż dotychczas. Dokładny plan transmisji, sposób błogosławieństwa pokarmów na stół wielkanocny i sposób przeżywania Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego, jest podany w ogłoszeniu poniżej.

 2. Spowiedź św. i Komunia św. – To kanon przeżywania świąt. W czasie epidemii obowiązują wyjątkowe przepisy dotyczące przystąpienia do spowiedzi św. i Komunii św. w duchowy sposób. Uzasadnienie szczegółowe znajdziemy na stronie internetowej parafii. Proszę zapoznać się z tymi wiadomościami. Wierni w wyjątkowych sytuacjach, mają możliwość usposobienia duszy do stanu łaski uświęcającej przez wzbudzenie aktu żalu doskonałego, który zawiera w sobie zamiar wyspowiadania się jak najszybciej. Katechizm Kościoła Katolickiego objaśnia, że „żal, który wypływa z miłości do Boga miłowanego nade wszystko, jest nazywany żalem doskonałym lub żalem z miłości. Taki żal odpuszcza grzechy powszednie. Przynosi on także przebaczenie grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera mocne postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko będzie to możliwe”.

Spowiedź św. w Wielkim Tygodniu w naszej parafii może odbyć się w nagłych wypadkach, indywidualnie po zgłoszeniu telefonicznym tel. 605 652 173. Zasada ta dotyczy również tych którzy praktykują pierwsze piątki i soboty miesiąca. Nie tracimy łask ani ciągłości tych praktyk w okresie epidemii. Po ustaniu epidemii należy tylko przedłużyć o te miesiące, które stanowiły przerwę.

 1. Błogosławieństwo stołu przed uroczystym posiłkiem w niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, dokona się w naszych domach według przepisów podanych na tronie internetowej parafii, Kurii Legnickiej lub na tablicy ogłoszeń. Proszę wydrukować sobie ten tekst i przygotować modlitwy do świątecznego posiłku.

 2. Dzięki bezpośredniej transmisji facebook na naszej stronie parafialnej w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 9.00 chcemy razem z Wami pomodlić się i złożyć świąteczne życzenia. Zapraszamy do wspólnego świętowania.

 3. Ogłosiliśmy konkurs na najpiękniejszą plamę. Aby wziąć udział w konkursie należy zrobić palmę oraz zdjęcie (bez wizerunku osoby) wykonanej palmy i przesłać na e-mail: [email protected]. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się w Wielkim Tygodniu, na stronie parafialnej będą ogłoszone wyniki. Dziękujemy dzieciom i młodzieży, którzy wzięli udział w konkursie palm. Niech te palmy przypominają nam, że Jezus jest naszym Zbawicielem i przyjmujemy Go w naszych domach.

 4. W niedzielę (dzisiaj) będzie transmitowana przez Facebooka – strona parafialna, o godz. 18.00 Msza św. z kościoła św. Michała Archanioła. W pierwszy i drugi dzień świąt będziemy podobnie transmitować z kościoła św. Michała Mszę św. o godz. 12.00 oraz o godz. 18.00

 5. Informujemy rodziców dzieci komunijnych, że Uroczystość Pierwszej Komunii św., która miała odbyć się 3 maja, jest przesunięta na inny termin, który zostanie podany po spotkaniu i uzgodnieniu z rodzicami dzieci. Podobnie bierzmowanie młodzieży zostaje przełożone na czas po ustaniu epidemii.

 6. Informujemy, że można korzystać ze Specjalistycznej Poradni Rodzinnej przy naszej parafii. Bezpłatnych zdalnych porad udziela psycholog i prawnik. Kontakt tel. 535 854 255.

 7. Można nabyć świece Caritas „Paschaliki” na stół wielkanocny. Świece można nabyć po Mszy św. lub na plebani. Duże świece w cenie 15 zł, małe świece w cenie 6 zł.

 8. Drodzy Parafianie. W związku ze stanem epidemicznym w Polsce nasze uczestnictwo w nabożeństwach jest bardzo ograniczone. Łączymy się z Wami duchowo i przez media społecznościowe. Jednak zewnętrzne struktury i organizacja parafii nie uległy zmianie. Również koszty utrzymania obydwu kościołów oraz pracowników pozostają bez zmian. Dlatego zwracamy się z gorącą prośbą o wsparcie finansowe na utrzymanie dzieł prowadzonych przez naszą parafię. Liczy się każda złotówka i dar serca. Zdajemy sobie sprawę, że kryzys ekonomiczny dotknie także nasze rodziny, dlatego tym bardziej każde wsparcie naszej parafii ma większe znaczenie. Bardzo dziękujemy i błogosławimy Was. Dziękujemy tym wszystkim osobom i rodzinom, które zauważyły ten problem i z własnej inicjatywy już wsparli i wspierają finansowo naszą parafię. Za każdą ofiarę, również te składane co miesiąc na remonty, szkołę i przedszkole katolickie na konto parafialne serdecznie dziękujemy. Pieniądze można wpłacać na konto parafialne umieszczone na stronie parafialnej:

Numer konta parafialnego: 78 1020 3017 0000 2802 0414 9605

 

W związku z odejściem do Pana Boga Ks. Prałata Ludwika KOŚMIDKA, serdecznie dziękujemy wszystkim parafianom i znajomym za modlitwę i kondolencje przekazane w dniu pogrzebu. Prosimy jednocześnie o dalszą modlitwę w intencji Księdza Ludwika.

 

ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE

9-11.04. 2020 r.

WIELKI CZWARTEK

9.04.2020

18.00

MSZA WIECZERZY PAŃSKIEJ

(bez udziału wiernych – transmisja facebook)

19.00

Adoracja Najświętszego Sakramentu (max. 5 osób równocześnie)

24.00

Zakończenie Adoracji

WIELKI PIĄTEK

10.04.2020

8.00

Adoracja Najświętszego Sakramentu

15.00

Koronka do Miłosierdzia Bożego – transmisja facebook

18.00

LITURGIA MĘKI PAŃSKIEJ

(bez udziału wiernych – transmisja facebook)

19.30-24.00

Adoracja Najświętszego Sakramentu

WIELKA SOBOTA

11.04.2020

8.00

Adoracja Najświętszego Sakramentu

18.00

Zakończenie adoracji

20.00

WIGILIA PASCHALNA

(bez udziału wiernych- transmisja facebook)

Eucharystia i Nabożeństwa

nabozenstwo

NIEDZIELA

Kościół Św. Michała

7:00, 12:00 , 13:00

Kościół Św. Barbary

8:00, 9:30, 10:45,

12:00,18:00,

DNI POWSZEDNIE

Kościół Św. Barbary

7:00, 9:00, 18:00

szczegółowy porządek nabożeństw

Adoracja Najświętszego Sakramentu

nabozenstwo

Kościół Św. Barbary

Piątki: 15:00 - 18:00

Pierwsza Niedziela m-ca:
13:00 - 18:00

Możliwość indywidualnej
modlitwy w kościele
pw. Św. Barbary
od poniedziałku do soboty,
w godz. 6:30 - 18:30

Poradnia rodzinna

poradnia

przejdź do poradni

Dom Parafialny przy parafii

Św. Michała Archanioła

w Polkowicach

ul. Plac Kościelny 2

(p.I, pok. 201)

 

Zapisy u koordynatora:

poniedziałek - czwartek

w godz. 8.00 - 13.00

tel. 535-854-255

Copyright 2016 - 2023 © Parafia p.w. Św. Michała Archanioła w Polkowicach · All Rights Reserved