Kancelaria parafialna

kancelaria

przejdź do kancelarii

Godziny otwarcia:

 • Piątek
 • godz. 10.00 - 12.00
 • godz. 15.00 - 17.00
 • Sobota
 • godz. 10.00 - 12.00

Telefon kontaktowy:

(76) 845-14-37

kom. 605 652 173

w sprawach pilnych

po wieczornej Mszy Św.

15 marca 2020r.

Ogłoszenia PILNE

 

Z wiarą w Opatrzność Bożą i w trosce o życie i zdrowie społeczeństwa podjęto decyzję o wprowadzeniu prewencyjnych środków ostrożności w sytuacji zagrożenia koronawirusem.

W związku z wprowadzeniem w dniu 14 marca 2020 roku na terenie Polski stanu zagrożenia epidemicznego i wydanym w tej sprawie Komunikatem Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski Biskup Legnicki Zbigniew Kiernikowski uznaje za obowiązujące na terenie diecezji legnickiej wszystkie wskazania wydane przez Przewodniczącego KEP i prosi Księży o dostosowanie się do nich.

Z dniem 14 marca 2020 roku Biskup Legnicki – stosownie do „Rozporządzenia Ministra Zdrowia” z dnia 13 marca br., które ograniczyło liczbę uczestników zgromadzeń do 50 osób – zarządza do odwołania (tzn. do odwołania Rozporządzenia MZ), aby na terenie diecezji legnickiej podczas każdej Mszy świętej i nabożeństw wewnątrz kościoła przebywało maksymalnie 50 osób.

PONADTO Biskup Legnicki

 1. przypomina o udzielonej dyspensie od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach świętych i zachęca do skorzystania z niej. Osoby, które to uczynią, prosi o duchową łączność ze wspólnotą Kościoła za pośrednictwem transmisji w środkach społecznego przekazu;

 2. prosi o pilne śledzenie komunikatów władz państwowych i Legnickiej Kurii Biskupiej i stosowanie się do nich;

 3. uznaje za dalej obowiązujące zarządzenie wydane 13 marca br. dla kapłanów posługujących w diecezji legnickiej;

 4. podkreśla znaczenie prośby Księdza Arcybiskupa Przewodniczącego KEP, by księża i osoby konsekrowane każdego dnia o godzinie 20.30 – bez udziału wiernych – odmawiali w kościele różaniec w intencji osób chorych na COVID-19 oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia; zachęca Księży Proboszczów do wykorzystania możliwości transmisji tej modlitwy na stronach internetowych parafii oraz w mediach społecznościowych. Prosi wiernych, aby w tym samym czasie w swoich rodzinach w domach odmawiali różaniec w duchowej łączności z kapłanami i osobami konsekrowanymi, ta duchowa łączność jest nam w tej chwili bardzo potrzebna i jest jedną z najskuteczniejszych form modlitwy kierowanej do Pana Boga; zaleca też, aby codzienną modlitwę łączyć z rozważaniem słowa Bożego z bieżącej liturgii słowa, a w szczególności Ewangelii; Biskup Zbigniew zwraca się jednocześnie z prośbą do wiernych o osobistą modlitwę i dzieła pokutne w intencji ustania pandemii. Zachęca do modlitwy za osoby zmarłe na skutek koronawirusa, o zdrowie dla chorych, o potrzebne siły dla służb medycznych, o mądrość i światło Ducha Świętego dla rządzących. Unikajmy postaw skrajnych oraz tworzenia atmosfery strachu i paniki, jak również lekceważenia powagi sytuacji. Bądźmy dla innych wzorem w stosowaniu się do zaleceń władz państwowych, samorządowych, sanitarnych i kościelnych.

 5. wszystkich Diecezjan zapewnia o swej modlitewnej bliskości i udziela im pasterskiego błogosławieństwa.

 

Legnicka Kuria Biskupia na bieżąco będzie monitorowała zalecenia wydawane w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa i stosownie do rekomendacji Konferencji Episkopatu Polski oraz zaleceń władz państwowych reagowała odpowiednimi wytycznymi.

 

 1. Ponadto informujemy, że Biskup Legnicki zachęca do skorzystania z dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy św. do dnia 29 marca następującym wiernym:

 1. Osobom w podeszłym wieku.

 2. Osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp., zdecydowanie nie powinny uczestniczyć w liturgii).

 3. Dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę.

 4. Osobom, które czują obawę przed zakażeniem.

 1. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy św. niedzielnej w tym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie różańcowej. Codziennie o godz. 20.30 naszym kościele św. Michała wszyscy księża będą modlić się na różańcu przed Najświętszym Sakramentem w intencji osób chorych na COVID-19 oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia. Zachęcamy naszych parafian, aby dokładnie w tym samym czasie modlili się w swoich domach na różańcu.

 2. W parafii św. Michała Msze św. w dniu 15 marca oraz w dni powszednie zostaną odprawione w intencjach wcześniej zamówionych. Na zakończenie Mszy św. będziemy śpiewać suplikacje „Święty Boże, Święty Mocny…”

 3. Zachęcamy, aby wierni nieobecni w kościele uczestniczyli we Mszy św. w transmisjach telewizyjnych lub radiowych i duchowo przyjmowali Jezusa.

 4. W czasie liturgii należy przestrzegać w kościołach następujących zasad:

a) podczas każdej Mszy świętej i nabożeństw wewnątrz kościoła może przebywać maksymalnie 50 osób. Kapłani i nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej przed rozpoczęciem liturgii powinni przestrzegać rygorystycznych zasad higieny (dezynfekcji rąk).

b) przepisy liturgiczne przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na rękę.

c) znak pokoju należy przekazać przez skinienie głowy, bez podawania rąk

d)cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego.

e) rezygnujemy z napełniania kropielnic wodą święconą.

6. Kościół św. Barbary w ciągu dnia będzie otwarty, zachęcamy do indywidualnej adoracji.

7. Zawieszone zostają pielgrzymki, udzielanie sakramentu bierzmowania zostaje przeniesione na późniejsze terminy. W dekanacie Polkowice rekolekcje parafialne oraz szkolne i spowiedzi podczas rekolekcji, zostają czasowo zawieszone aż do odwołania. Można zawsze skorzystać z indywidualnej spowiedzi w konfesjonale przed Mszą św.

8. Droga Krzyżowa w piątek tylko po wieczornej Mszy św. Odwołana jest Droga Krzyżowa dla dzieci o godz. 17.00. Gorzkie Żale w niedzielę w kościele zostają odwołane, ale prosimy w tym czasie o osobistą modlitwę w domach.

9. Zawieszone są w naszej parafii wszystkie spotkania aż do odwołania: spotkanie Rady Parafialnej, ministrantów, kurs lektorów, scholii, nauki przedmałżeńskie. Sprawy w kancelarii parafialnej załatwiamy tylko pilne po kontakcie tel. 605 652 173.

 1. Zapraszamy do nabywania czasopism katolickich: „Niedzieli” i „Gościa Niedzielnego”.

 2. Zbiórka na remonty i budowę szkoły dzisiaj nie będzie prowadzona.

 

Informuje parafian, że w najbliższych dniach w parafii św. Michała będą podane informacje, które pomogą nam w tej wyjątkowej sytuacji uczestniczyć w życiu religijnym naszej parafii przez pośrednictwo mediów społecznościowych. Dotyczy to przygotowania dzieci do pierwszej Komunii św. przygotowanie młodzieży do bierzmowania, przygotowanie do sakramentu małżeństwa oraz innych grup parafialnych.

Eucharystia i Nabożeństwa

nabozenstwo

NIEDZIELA

Kościół Św. Michała

7:00, 12:00 , 13:00

Kościół Św. Barbary

8:00, 9:30, 10:45,

12:00,18:00,

DNI POWSZEDNIE

Kościół Św. Barbary

7:00, 9:00, 18:00

szczegółowy porządek nabożeństw

Adoracja Najświętszego Sakramentu

nabozenstwo

Kościół Św. Barbary

Piątki: 15:00 - 18:00

Pierwsza Niedziela m-ca:
13:00 - 18:00

Możliwość indywidualnej
modlitwy w kościele
pw. Św. Barbary
od poniedziałku do soboty,
w godz. 6:30 - 18:30

Poradnia rodzinna

poradnia

przejdź do poradni

Dom Parafialny przy parafii

Św. Michała Archanioła

w Polkowicach

ul. Plac Kościelny 2

(p.I, pok. 201)

 

Zapisy u koordynatora:

poniedziałek - czwartek

w godz. 8.00 - 13.00

tel. 535-854-255

Copyright 2016 - 2023 © Parafia p.w. Św. Michała Archanioła w Polkowicach · All Rights Reserved